Atakan Sarı

İzmir’de dünyaya gelen Atakan Sarı ilk müzik ve piyano derslerini Fransa’da değerli müzisyenlerle çalışmış olan babası Mahmut Sarı’dan aldı. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde Feza Gökmen ile viyola çalışmalarının yanı sıra, kompozisyon çalışmalarına devam etti. 

Çukurova Üniversitesi Devlet  Konservatuvarında Can Çoker ile piyano çalıştığı yıllarda Kültür Bakanlığı 1. Genç Yetenekler Piyano Yarışmasında, kategorisinde birinci oldu.

 Amerikalı piyanist Martin Berkofsky’nin Türkiye turnesinde tanıştığı Sarı, sonraki yıllarda kendisinin öğrencisi ve asistanı oldu. Üniversite eğitimini tam burslu olarak, New York, Manhattan School of Music’de, Solomon Mikowsky’nin sınıfında, iki yıl gibi kısa bir sürede tamamladı. Amerikan’ın en ünlü konser salonu olan Carnegie Hall’un seçmelerini kazanarak ilk büyük New York konserini yaptı.

 Amerikalı besteci Alan Hovhanness’in, Berkofsky için bestelediği 2 piyano ve orkestra için konçertosunu kaydetmek üzere Moskova, Mosfilm stüdyolarına gitti. Kaydın olumlu tepkiler alması üzerine bu eserin prömiyeri için birer yıl ara ile önce Rusya’nın en büyük konser salonu Moskova Çaykovski, ardından Ermenistan’ın en büyük salonu olan Erivan Haçaturyan salonlarına davet edilerek bu salonlarda konser veren ilk Türk müzisyen oldu. 2006-2009 yılları arasında New York, Cornell Üniversitesi ve İthaca College’de piyano, oda müziği ve Türk müziği dersleri verdi. Roberto Prosseda ve Martin Berkofsky ile beraber Beethoven’ın piyano sonatlarından oluşan bir albümü, kanser hastaları yararına yayınladı.

 Kanada’dan Çin’e pek çok ülkede solo ve orkestra eşliğinde konserler vermiş, salgının başladığı dönemlerde, Birleşik Krallık Hull Üniversitesi’nde uzaktan piyano dersi vermiş olmanın yanı sıra ressam-yazar Ümit İnatçı’nın şiirlerinden oluşan 8 parçayı tenor Can Tufan ile bestelemiş ve Kırlangıç adıyla bir albüm yayınlamıştır. Levent Soyer ile Kalan firmasından çıkan  iki albümde yer almıştır. Halen Kıbrıs’ta yaşamakta, hem Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde dersler vermekte hem de konser yaşamına devam etmektedir.