Deniz İspir

Deniz İspir, keman…..

Müzisyen bir ailede dünyaya gelen Deniz İspir solist olarak ilk performansını 14 yaşında gerçekleştirdi. Türkiye’de düzenli olarak senfoni orkestralarında görev aldı. 2009 yılından itibaren Hollanda Filarmoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Yaroslavl Filarmoni Orkestrası, Dnipropetrovsk Filarmoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Adana Devlet Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi gibi orkestralarla çeşitli konserlerde yer aldı. 2019 yılında Hollanda Filarmoni Orkestrası ve Marc Albrecht ile işbirliği yaptı.

Moskova Konservatuvarı Büyük Salon ve Küçük Salon, Wiener Konzerthaus, Essen Philharmonie, Beethovenhalle, Philharmonie Köln gibi dünyanın en görkemli salonlarında konser verme fırsatı elde etti.​

Müzik hayatı boyunca Shlomo Mintz, Hagai Shaham, Mincho Minchev, Cihat Aşkın, Suna Kan, Itzhak Rashkovsky, Ani Schnarch, Svetlin Roussev, Alexander Markov, Sergey Kravchenko, Natalia Prishepenko, Liviu Prunaru, Simone Lamsma, Liza Ferschtman, Christoph Poppen, Yamei Yu ve Ilya Grubert gibi seçkin kemancıların tecrübelerinden yararlandı.

Deniz, 2019’da Grazyna Bacewicz Uluslararası Yarışması’nda finalist, 2014’te İlhan Özsoy Uluslararası Yarışması’nda ikincilik, 2012’de Rhodos Uluslararası Keman Yarışması’nda ikincilik, 2008’de Gülden Turalı Keman Yarışması’nda onur madalyası ünvanlarını aldı.


Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olduktan sonra 2014 yılında Moskova Çaykovski Konservatuarı’na davetli olarak Sergey Kravchenko’nun sınıfına girdi. Ancak lisans eğitimini 2020 yılında Amsterdam Konservatuarı’nda seçkin kemancı İlya Grubert’in sınıfında tamamladı. Yakın zamanda Master çalışmalarını Amsterdam Konservatuarı’nda Ilya Grubert’in sınıfında “Cum Laude” (Onur Derecesi) ile tamamladı.

Deniz İspir, Çağdaş Eğitim Vakfı ve Hollanda Ulusal Müzik Enstrümanları Vakfı (NMF) tarafından desteklenmektedir. NMF’nin kullanımına sunduğu ve “Tettelaar Koleksiyonu”na ait 1808’de Nicola Lupot tarafından yapılan bir keman, 1850’de
R. Maire tarafından yapılan bir arşe ile performanslarını sürdürmektedir.