Selin Gürol

Selin Gürol, Klarnet… 1990 yılında İstanbul’da doğan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası klarinet sanatçısı Selin Gürol, klarinetin “güler yüzlü, başarılı genç kuşak temsilcisi” ve “ilham perisi” olarak anılmaktadır. Aynı zamanda dünyanın önde gelen klarinet markaları olan “Henri Selmer Paris” ve “Vandoren Paris”in sponsorluğu altında resmi sanatçıları olup, “TEDx MEFUniversity 2022” performans sanatçılarından biridir.

Lise eğitimini 2009 yılında burslu olarak Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları’nda Selen Özyıldırım’ın sınıfında, lisans eğitimini 2013 yılında Nice Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda MichelLethiec’in sınıfında tamamlamıştır. 2015 yılında ilk yüksek lisans eğitimini solistlik üzerine Lozan Müzik Üniversitesi’nde, ikinci yüksek lisansını ise Zürih Sanat Üniversitesi’nde orkestra alanında alanında uzmanlık üzerine gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda SantaCecilia Devlet Akademisi’ni kazanarak Alessandro Carbonare ile çalışmaya hak kazanıp 2018 yılında eğitimini tamamlamıştır.

İlk solo konserini 15 yaşındayken İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile gerçekleştiren sanatçı, Bilkent Senfoni Orkestrası ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası gibi önemli orkestralarla da solist olarak yer almıştır. Eczacıbaşı Vakfı, Chigiana Akademi, Musica Mundi, Bruno Schüler Vakfı gibi çeşitli burs ve ödüllere layık görülmüştür. Zürih Opera, Yehudi Menuhin gibi orkestralarda klarinet sanatçısı olarak yer almıştır. Sanatçı, sosyal medyadaki kendine has klarinet üzerine paylaştığı içerikleri ile de dünyanın birçok ülkesinden takipçilerinin ilgisini çekmektedir. Ayrıca akademik çalışmalarına İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda doktora yaparak devam etmektedir